Igra plastelinom, slanim tijestom, pijeskom i ljigavcem

Igru plastelinom, slanim tijestom, pijeskom i ljigavcem djeca obožavaju, ona ih opušta, zabavlja, a istovremeno razvijaju vještine fine motorike i kreativnost. Gnječenje, oblikovanje i miješanje plastelina ili slanog tijesta pomaže djetetu da se opusti. Takve materijale možemo pripremiti kod kuće i koristiti svakodnevno, a djeci su uvijek zabavni.

U samu izradu možemo uključiti djecu te igru obogatiti dodavanjem raznih drugih predmeta kao npr. valjak, kalupe za tijesto, slamke, čačkalice i sl.

Danas vam donosimo recepte koje možete napraviti kod kuće za: domaći plastelin, slano tijesto, pijesak u boji  i ljigavca.

RECEPT ZA DOMAĆI PLASTELIN

400 ml vode

1/2 kg oštrog brašna

130 g sitne morske soli

40 g limunske kiseline

5 žlica ulja jestive boje

U zavrelu vodu dodajte 5 žlica ulja. Pomiješajte suhe sastojke 40 g limunske kiseline, 130 g soli, i 500g oštrog brašna te sve zajedno dodajte u zavrelu vodu i umijesite glatku smjesu, kad se sve sjedini stavite na radnu površinu. Po želji podijeliti na više komada te u svaki komad dodati tekuću jestivu boju i rukama ponovno umijesiti.

RECEPT ZA SLANO TIJESTO

400 g oštrog brašna

200 g sitne morske soli

mlake vode dodavati prema potrebi dok ne dobijete podatno tijesto

Prirodna boja za hranu (po želji)

Pomiješajte brašno i sol te polako dodajte vodu u koju ste umiješali boju za hranu. Kada sve dobro izmiješate, nastalo tijesto dobro umijesite da bude glatko i da ga možete lako oblikovati. Ponovite postupak s više različitih boja. Ako želite napraviti likove od tijesta, izvaljajte ga na ravnoj plohi. Što tanje izvaljate tijesto, to će se brže posušiti. Kalupima za kolače napravite različite oblike ili se sami poigrajte s modeliranjem. Pripremite posudu s papirom za pečenje i tamo preselite svoje likove. Sušite ih oko 3-4 sata na 100 stupnjeva Celzijusa. Na pola sušenja ih preokrenite i pripazite da ne izgore. Kad ih izvadite iz pećnice, možete ih dodatno ukrasiti bojama i gliterima po želji. Ako ne želite vaše rukotvorine sušiti u pećnici, pustite da se osuše prirodnim putem. Za to će im trebati nekoliko dana. Također ih nemojte zaboraviti povremeno okrenuti kako bi se ravnomjerno osušile.

 

PIJESAK U BOJI

bijelo glatko brašno

biljno ulje

jestive boje

plastične kutije (za miješanje boja s "pijeskom" i za igru)

razni kalupići za igru

Izrada: Omjer brašna i ulja je 8:1, dakle, na 8 šalica brašna dodajte 1 šalicu ulja (4 šalice brašna - 1/2 šalice ulja). Miješajte brašno s uljem dok smjesa ne bude jednolična, svilenkasta i slična vlažnom pijesku, odnosno da se može oblikovati rukama. "Pijesak" može ostati prirodne boje, a možete i podijeliti smjesu pa u svaki dio umiješati nekoliko kapi druge jestive boje. Razigrajte svoju i djetetovu maštu pa gradite kule, brežuljke, puteljke, kuglice sladoleda (kalupić - polovica plastičnog jajeta).

RECEPT ZA LJIGAVCA

tekuće ljepilo

krema za brijanje

tekući sapun za ruke

jestiva boja

gliteri (po želji)

borna kiselina

U zdjelu stavite: 60 g tekućeg ljepila i jednako toliko kreme za brijanje. Malo miješajte pa u to ulijevajte malo tekućeg sapuna za ruke, te jestivu boju i glitere po želji. Kad sve sve dobro sjediti dodati 2 jušne žlice borne kiseline. Smjesa će se sama zgusnuti i tada ćete znati da je ljigavac gotov.

Povratak

Imate dodatnih pitanja u svezi našeg vrtića ili vam je potrebna pomoć?

Kontaktirajte nas